Verše v HP

18. září 2008 v 18:46 | Lily Potterová (Evansová)
poklad, jenž nikdy nebyl tvůj,
hledáš-li v našich sklepeních,
životem odpykáš svůj hřích.
Koho by zlákal cizí skvost,
zaplatí za svou hrabivost.
Zloději viz ty pevné zdi:
najdeš tam víc než poklady.
PÍSNIČKA MOUDRÉHO KLOBOUKU - 1.díl Zdá se vám, že jsem ošklivý - myslete si, co chcete, chytřejší klobouk než jsem já na světě nenajdete. Nechte si svoje buřinky i své klobouky z plsti - jsem moudrý klobouk z Bradavic, jenž vám nic neodpustí. Každému vidím do duše, vím, z jakého je těsta - nasaď si mě a řeknu ti, kam povede tvá cesta. Možná tě čeká Nebelvír, kde mají chrabré srdce; odvaha, klid a rytířskost jdou u nich ruku v ruce. Nebo tě čeká Mrzimor: máš jejich mravní sílu, jsou čestní a vždy ochotní přiložit ruku k dílu; či moudrý starý Havraspár, pokud máš bystrou hlavu, tam důvtipní a chápaví vždy najdou čest a slávu. Nebo to bude Zmijozel, kde nastane tvá chvíle - ti ničeho se neštítí, by došli svého cíle. Nasaď si mě a neboj se (jen vlastní strach tě leká)! Já, moudrý klobouk z Bradavic ti řeknu, co tě čeká!
BRADAVICKÁ HYMNA Bradavice, Brada Bradavice, každý z nás chce vědět víc, než ví, ať jsme ještě hloupí jelimánci, nebo nám už vlasy šediví. Našim hlavám může jenom prospět, když se tady něco naučí, teď je v nich vzduch a spousta much, prachu a starých pavučin. Učte nás všecko, co za to stojí a co leckdo z nás už zapomněl, pomozte nám a každý sám zvládne víc, než by vůbec měl.
NÁPOVĚDA K POŽITÍ TEKUTIN PRO VSTUP DO KOMNATY S KAMENEM MUDRCŮ Od této chvíle tě čeká jen nebezpečí, dvě z nás ti pomohou - ta menší či ta větší. Jen jedna ze všech ti umožní pokračovat, druhá tě vrátí zpátky a musíš začít znova. Jen víno z kopřiv dvě z nás lahví mají v sobě, ze tří-li upiješ, octneš se v černém hrobě. Vyber si, nechceš-li na věky zůstat tady, a abys uspěl spíš, dáme ti čtyři rady: Za prvé, i když jed se přiznat barvu bojí, nalevo od vína vždy aspoň jeden stojí. Za druhé, liší se láhve na konci řady, na cestě dopředu však od nich nechtěj rady. Za třetí, všecky sic odlišnou míru mají, obr ni trpaslík jed ale neskrývají. Za čtvrté, ta druhá zprava i zleva tají, obě dvě stejnou chuť, byť odlišné se zdají.
VALENTÝNKA Oči má zelené jak čerstvá žába v láku, a černý vlas mu padá do čela, jen o něm sním, je úžasný, ten hrdina, co zmohl Pána Zla.
PÍSNIČKA MOUDRÉHO KLOBOUKU 4.díl Za časů, kdy mne ušili, už je to tisíc let žili tu čtyři mágové, jež doposud zná svět. Udatný Godric Nebelvír, jenž cestou svou vždy šel, a z temných blat a močálů zchytralý Zmijozel. Pak z Havraspáru Rowena, zrozená v lůně hor, a krásná Helga z údolí, kde leží Mrzimor. Spojil je sen a smělý plán a v Bradavicích, v touze vychovat svoje nástupce, zřídili školu kouzel. Každý z těch čtyř tam ovšem měl svou vlastní kolej čárů, neb u těch, jež si vyvolil, si jiných cenil darů. Nebelvír nejvíc ze všeho vždy hledal statečnost, a v Havraspáru chytrost zas bývala první ctnost. V Mrzimoru víc vážilo, jak se kdo práce zhostí, a mocichtivý Zmijozel si cenil ctižádosti. Pokavad byli na živu, každý si vedl svou: ale co pak, až jedenkrát už tady nebudou? Zas vyřešil to Nebelvír: tak padla volba na mě, a nadali mě moudrostí, abych vybíral za ně. Naraz si mě až po uši, abych tvou duši spatřil: Já, jenž si nikdy nemýlím, ti řeknu, kam teď patříš!
PÍSNIČKA MOUDRÉHO KLOBOUKU 5.díl Za dávných dob, když jsem byl mlád a Bradavice též, panovala tu jednota, již jinde nenajdeš. To čtyři věrní přátelé rozhodli tehdy spolu zřídit tu všech na světě nejlepší kouzel školu. Společně učme potomstvo," řekli a netušili, že osud brzy zavelí, aby se rozdělili. Znal snad kdo lepší přátelé na celém světě širém, než byli lstivý Zmijozel s udatným Nebelvírem? Snad pouze další pár, o němž bylo sporu: Rowenu z hradu Havraspáru a Helgu z Mrzimoru. Co zvrtlo se? Byl opravdu tak špatný konec nutný? Nu, já tam byl a povím vám celý ten příběh smutný. Dí Zmijozel: Učme jen ty, co nejčistší krev mají." Havraspár zas: My jen ty, co nejchytřejší se zdají." A Nebelvír: Chci toho, kdo odvahu má a sílu." Jen Mrzimor byl ochoten brát všechny bez rozdílu. Prvotní přátel obavy zdály se liché být, vždyť každý z nich v své koleji jen koho chtěl, moh mít. A tak například Zmijozel, jak říkal jsem už prve, dál ke studiu přijímal jen mágy čisté krve. V Havraspáru pak učit se jen nejchytřejší směli, kdo k nebelvírským patřit chtěl, musel být ctný a smělý. Ostatní všichni skončili v dobráckém Mrzimoru a mezi čtyřmi přáteli nezdál se být stín sporu. Tak v naší škole život šel naoko bez potíží, čas nesvarů a rozmíšek už tehdy se však blížil a čtyři mocné pilíře bradavického hradu zachvěly se a začaly zápasit o nadvládu. Zdálo se tehdy, že boj ten, v němž druh se s druhem bije, neslavným koncem hrozí všem a škola nepřežije. Až jednoho dne po ránu Zmijozel náhle zmizel, a přestože pře ustaly, v srdce nám vešla svízel. Z té nerozlučné čtveřice tři mezi námi zbyli, koleje se však nikdy víc jak dříve nespojily. Teď moudrý klobouk přichází, vy víte,co se chystá: do kolejí vás rozřadím na čtyři různá místa. Letos však přidám něco víc, poslechněte,co zpívám: když dělíme žáky Bradavic, nepěkný pocit mívám. Plním sic jen svou povinnost, přesto se trochu zdráhám, mám obavy, že škole své do hrobu napomáhám. Ach,vězte všichni, kdo tu jste, že naše škola čelí, jak nikdy ve svých dějinách strašnému nepříteli. Teď musíme se sjednotit, za jeden táhnout provaz, jinak se zevnitř zhroutíme, tak z ní má zpráva pro vás. Však už jsem dost vás varoval, co říct jsem chtěl, to víte. Přistupte, ať do kolejí se nyní zařadíte.
ÚRYVKY PÍSNĚ Z 2. ÚKOLU Máš hodinu, jen krátký čas, abys to získal zpátky zas... Čas letí, co ti drahé je, když nenajdeš, zde zetleje...
HÁDANKA OD SFINGY Nejdřív si vzpomeň, kdo nejvíc se honosí, a i když pozbyl čárku, se jako duha skví. Hned nato doprostřed to slůvko najít zkus, na které zastaví koně a pak i vůz.. Nakonec poslouží ti jediná slabika: když zbledne velká hvězda, zůstane hvězdinka. Spoj ty tři navzájem a zvíš, zda dál smíš jít: kterého z živých tvorů bys nechtěl políbit
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikoolla (tvoje SB z druhého blogu) nikoolla (tvoje SB z druhého blogu) | Web | 18. září 2008 v 18:48 | Reagovat

je ty jsi si s těma článkama pospíšila xD

pochopila jsi ten rozcestník?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama